Спорт

РФМ и МОК со поддршка за репрезентативците

РФМ и МОК со поддршка за репрезентативците

Мукаетов се обрати на комплетната екипа изразувајќи максимална поддршка и верба во квалитетите, за исполнување на целта и испишување на нова страница во македонската спортска историја. Се надоврзаа и селекторот Ивица Обрван и капитенот Кире Лазаров, кои го изразија своето задоволство од елитните услови, добрата работа и одличната атмосфера во репрезентацијата што даваат дополнителна мотивација за успех на турнирот во Гданск.

Претседателот на РФМ, при посетата на репрезентацијата, му врачи и мал подарок на Велко Маркоски кој денеска го прослави својот 30-ти роденден.

????????????????????????????????????

По состанокот, кој продолжи работно со видео-анализа на противниците во Гдањск, репрезентацијата вчеравечер го одржа и редовниот тренинг во салата „Јане Сандански“. Тренинзи се предвидени и во текот на утрешниот ден, а во четврток рано изутрина ќе се патува Полска.

Вечерниот тренинг на македонската ракометна репрезентација го посетија претставници на Македонскиот олимписки комитет предводени од претседателот Васил Тупурковски кој им посака успешен настап во Полска и обезбедување учество на Олимпијадата во Рио.

Македонија од 8 до 10 април во Гдањск ќе игра турнир со домаќинот Полска, Тунис и Чиле во обид да освои едно од првите две места.