вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Риба во сос од домати

Традицијата налага денеска на големиот Христијански празник Благовец да се јаде риба. Верниците кои постат без масло во текот на неделата, денеска се разрешуваат со риба.

riba1

Поврзани вести

Состојки:

600 гр. рибни филети

500 гр. домати

3 парчиња кромид

3 лаж. бршно

1 лаж. оригано

1 лаж. сок од лимон

1 лаж. сол

Подготовка:

Филетите посолете  ги, попрскајте ги со сок од лимон и оставате малку да отстоjат. Кромидот и доматите исечкајте ги пропржете ги на масло. Посолете и зачинете со оригано. Рибните филети посипете ги во брашно, па и двете страни испечете ги на загреано масло. Сервирајте со сос од домати.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести