Магазин

Риба во сос од домати

Риба во сос од домати

Состојки:

600 гр. рибни филети

500 гр. домати

3 парчиња кромид

3 лаж. бршно

1 лаж. оригано

1 лаж. сок од лимон

1 лаж. сол

Подготовка:

Филетите посолете  ги, попрскајте ги со сок од лимон и оставате малку да отстоjат. Кромидот и доматите исечкајте ги пропржете ги на масло. Посолете и зачинете со оригано. Рибните филети посипете ги во брашно, па и двете страни испечете ги на загреано масло. Сервирајте со сос од домати.