Спорт

Ригорозна казна од МКФ за претседателот на Карпош Соколи

Ригорозна казна од МКФ за претседателот на Карпош Соколи

Казна добија и „соколите“, кои ќе мора да платат 100.000 денари поради навредите изречени кон предводниците на македонската кошарка.

Претседателот на кошаркарскиот прволигаш Карпош Соколи, Огнен Дедиќ, ќе биде надвор од кошарката во следните девет месеци, откако Дисциплинската комисија реши да му ја изрече оваа времена суспензија по пријавата од страна на предводникот на македонската кошарка, Даниел Димевски.

Тоа значи дека популарниот Господ нема да може да врши каква било функција во кошарката сѐ до почетокот на следната сезона, нормално ако Арбитражната комисија ја усвои неговата евентуална жалба, на која има право во рок од осум дена. Казна добија и „соколите“, кои ќе мора да платат 100.000 денари поради истиот прекршок, направен со испраќање на соопштение до јавноста.

Навредувачките зборови кои Дедиќ ги кажал на еден од последните состаноци на Здружението на прволигашите, се главната причина поради која „дисциплинците“ се одлучиле да го казнат со казна која, сепак, е помала од максималната која изнесува една година. Клубот, пак, е казнет поради обвинувањата за „криминално однесување“ на Димевски. Како клучни докази се земени записнокот од спортскиот состанок на прволигашите пред чие почнување новинарите буквално беа избркани од салата, како и соопштението кое беше објавено на интернет-сајт, а потоа превземено од другите медиуми.

Дедиќ е поранешен селектор на женската кошаркарска репрезентација и долгогодишен тренер на К. Соколи. Досега повеќепати бил суспендиран на подолг период, а најголема казна му била 15-месечната суспензија добиена во 2006 година откако со столче го бркаше низ теренот интернационалниот судија, Игор Митровски.

извор: Спортмедиа.мк