петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Рим: Експлозија пред доаѓањето на Оланд

rim

Поврзани вести

Мала експлозивна направа била активирана пред француска црква во центарот на Рим, со што е предизвикана само материјална штета.

Француската амбасада во Ватикан соопшти дека тој инцидент би можел да биде поврзан со денешната посета на францускиот претседател, Франсоа Оланд.

„Рачно изработената бомба експлодирала околу два часот по полноќ и притоа се оштетени три паркирани автомобили и прозорци од најблиската зграда. Засега никој не ја презел одговорноста“, изјавил полициски претставник.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести