понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 29

Рио 2016: Ракометарите на Франција ќе го бранат златото

Триумфот на „триколорите“ им го донесе Даниел Нарсис во последната секунда.

franc-640x294

Последни вести

Француската ракометна репрезентација ќе има можност да го барни златниот медал на Олимписките игри.

Во полуфиналето синоќа во Рио, Французите ја совлада селекцијата на Германија со 29:28 (16:13). Триумфот на „триколорите“ им го донесе Даниел Нарсис во последната секунда.

Токму Нарсис беше најефикасен во редовите на победниците со седум постигнати голови. За Германија Уве Геншмејер погоди 11 пати.

Франција во финалето ќе игра со Данска која ноќеска дури по продолженија ја совлада Полска со 29:28.

Најчитани вести