понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Рио де Женеиро: Жестоки судири поради поскапување на јавниот превоз

Разгневените граѓани протестирале против поскапување на јавниот превоз

Brazil Protest

Поврзани вести

Повеќе стотина демонстранти се судриле со полицијата на главната железничка станица во Рио де Женеиро поради поскапување на картите за јавниот превоз, објавуваат бразилските медиуми.

Судирите се случиле во во текот на сообраќајниот „шпиц“, по што демонстрантите фрлале камења и молотови коктели врз полицијата, која возвратила со солзавец.

Демонстрациите се организирани во знак на протест против одлуката на градоначалникот на Рио, Едуардо Паес, цените на картите за едно возење во градските автобуси да поскапе за девет отсто, односно на три од 2,7 реали, односно на 0,80 од 0,70 евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести