петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Рио Фердинанд тргна по стапките на Видиќ

FERDINAND STAPKI VIDIC

Последни вести

Српскиот интернационалец, Немања Видиќ нема да биде единствениот фудбалер кој ќе си замине од “Олд Трафорд” за време на летниот преоден рок.

И искусниот дефанзивец, Рио Фердинанд пред неколку часа потврди дека и официјално става крај на неговата 12-годишна авантура како фудбалер на најтрофејниот клуб во англиската Премиер лига, Манчестер Јунајтед.

“Размислував на оваа тема во изминатите неколку месеци. Рамислив убаво, сватив каква треба да биде мојата иднина. После 12- години, фантастични години, после искористената шанса да играм за најдобриот клуб во целиот свет, јас донесов одлука дека сега е вистинскиот момент за да ставам крај на мојата авантура како фудбалер на Манчестер Јунајтед. Време е за нов предизвик. Ни на сон не сум можел да замислам дека ќе освојам се што можам да освојам на домашната и на меѓународната сцена. Добив шанса да играм покрај најдобрите фудбалери во целиот свет. Никогаш нема да ја заборавам таа прекрасна ноќ во Москва и заслужениот трофеј во Лигата на шампиони. Се чуствувам одлично, се чуствувам здраво и подготвено за новиот предизвик”, изјави Фердинанд.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести