понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Рисот Спасе е македонскиот тигар

Во организирана прошетка, дечињата имаа можност да се запознаат со рисовите кои живеат во Зоолошката градина и да го видат нивниот подмладок.

ris

Последни вести

Во Зоолошката градина во Скопје изминатава недела беше промовиран балканскиот рис кој е симбол на дивината во Македонија. Со овој настан им се овозможува едукација на најмладите и нивно запознавање со заштитените животни во Македонија.

Во организирана прошетка, дечињата имаа можност да се запознаат со рисовите кои живеат во Зоолошката градина и да го видат нивниот подмладок. Своите впечатоци ги споделуваа преку цртеж или порака до рисот. Дел од пораките на дечињата се: „Рисот Спасе е македонскиот тигар“, „Чувајте ги рисовите, тие имаат многу убави ушенца“, „Рису биди добар и чекај ме да пораснам и ќе ти помогнам“.

Настанот го организира Македонското еколошко друштво, ЕКО-свест и Фронт 21/47 во рамки на „Програмата за закрепнување на балканскиот рис“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести