четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Ристовски: Вкупно 16 училишта ќе се реконструираат во следните неколку месеци

spiroristestki

Поврзани вести

Во следите неколку месеци ќе санираат и реконструираат вкупно 16 училишта во земјава, најави денеска министерот за образование и наука, Спиро Ристовски.

„Министерството за образование и наука веќе работи на изградба и реконструкција за 16 училишта. Се очекува во наредните неколку месеци да се заврши комплетна санација на училиштата. До крајот на месецот ќе биде распишан тендер за реконструкција и санација на дополнителни осум училишта, со што доаѓаме до бројка од 24 училишта кои комплетно ќе бидат реновирани во следните неколку месеци“, рече Ристовски, одговарајќи на новинарско прашање на промоцијата на 15 нови наслови од 1.000 стручни и научни книги.

Продолжуваме, рече тој, со имплементација на таканречените монтажни училишта, кои се помали училишта во рурални средини.

„Распишан е тендер за дополнителни осум монтажни училишта, со што 14 монтажни училишта ќе бидат ставени во употреба пред почетокот на следната учебна година“, додаде Ристовски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести