среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

РК Пелистер со нови сопственици

sovet-615x359

Поврзани вести

Општината Битола со 30 проценти заедно со Градежното претпријатие Пелистер и фирмата Цермат се новиот трилинг сопственици на акциите во ракометниот гигант од Битола, РК Пелсистер.

Советот на општина Битола на вчерашната седница донесе одлука за основање на Акционерско друштво во ракометниот бренд од Битола.

РК Пелистер долг период кубуреше со финансии, клубот го подзагуби сјајот и имиџот што успешно го градеше со децении, но сега би требало да биде поинаку. Општината Битола ќе има 30% од акциите, а ГП Пелистер и ДОО Цермат ќе управуваат со пакети од по 35%.

Покрај тоа на денешната своја седница Советот на општина Битола донесе одлука и за овластување на градоначалникот на Битола за продажба на доминантниот пакет на акции во сопственост на општината. Со тоа е сосема јасно дека веќе е утврдена одлуката за продажба на ФК Пелистер кој наредниве денови треба да добие нови сопственици. Како нов сопственик на клубот се истакнува ЗИК Пелагонија.

Се најавува и засилување на играчкиот кадар, а според одредени шпекулации тренер на РК Пелистер би можел да биде Касим Каменица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести