петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Роамингот се укинува до Божик 2015-та година

Britain BlackBerry

Поврзани вести

Како што се очекуваше, Европскиот парламент денеска го изгласа укинувањето на трошоците за роаминг на потрошувачите најдоцна до Божик 2015-та година.

Станува збор за регулација која што ќе овозможи единствен телекомуникациски пазар без граници, а сотоа сака да се подобри конкурентноста и иновациите во рамки на Европската унија.

Уредбата за тој единствен пазар на телекомуникации денеска е потврдена на седница на Парламентот, откако предлогот иницијално пристигна од Комисијата во септември минатата година. Тогаш посебно се истакна задоцнувањето на ЕУ во однос на Јапонија, Јужна Кореја и САД.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести