сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Роберто ди Матео го превзема Шалке 04

di mateo

Поврзани вести

Роберто ди Матео е нов тренер на тимот од Гелзенкирхен, Шалке 04. Поранешниот менаџер на Челзи доаѓа на местото на Јенс Келер на кој му беше покажана излезната врата по слабите резултати на почетокот на сезоната.

„Шалке и Јенс Келер ја завршија соработката, а клубот му заблагодарува за се што направи досега“ – се наведува во краткото соопштение од клубот.

Ди Матео со Челзи ја освои европската шампионска титула и ФА Купот, а без работа е од ноември 2012 кога доби отказ во Челси поради лошата серија резултати. На клупата на Шалке 04 ќе биде претставен во среда кога ќе потпише договор до 2017 година, а ќе дебитира на 18. октомври на дуелот со берлинска Херта.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести