четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Роберто Мартинез во игра за тренер на Барселона

martinez klupa barselona

Поврзани вести

И покрај постојаните деманти дека не е точна информацијата за евентуалниот прекин на соработката, фудбалските медиуми во шпанија и понатаму се убедени дека актуелниот предводник на каталонскиот гигант Барселона, Херардо Тата Мартино, ќе си замине од „Ноу Камп“ на крајот од актуелната сезона.

Шпанските медиуми во изминатите неколку недели ја форсираат приказната дека Барса ќе ја прекине соработката со Мартино и доколку клубот ја освои шампионската титула во Примера дивизион или победничкиот пехар во Лигата на шампиони, а искусниот стручњак по завршувањето на Мундијалот во Бразил ќе биде именуван за нов селектор на фудбалската репрезентација на Аргентинс.

Близок извор до таборот на каталонскиот гигант потврди дека е во игра и опцијата за прекин на соработката со Мартино, а најголем фаворит за тренерската функција е актуелниот менаџер на англискиот премиерлигаш, Роберто Мартинез.

Освен до Мартинез, челниците на Барселона сигурно ќе испратат официјална понуда и до актуелниот тренер на холандскиот гигант Ајакс, Франк де Бур.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести