вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Роботи ќе работат како трговци во Јапонија

22072014101529_roboti

Поврзани вести

Јапонска филијала на една компанија од Швајцарија ќе ангажира илјада паметни роботи како трговци.

Тоа ќе биде првпат роботи да бидат користени како продавачи, се вели во соопштение од швајцарската компанија.

„Хуманизираните“ машини од декември ќе бидат рапсоредени во големи специјализирани продавници во Јапонија и во продавници кои нудат Нестле-апарати за кафе.

Роботот е опремен со таблет и ќе биде способен на купувачите да им дава објаснувања за различни артикли на еден интерактивен, речиси – природен начин. Паметниот робот го креираше француската фирма Алдебаран роботик.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести