четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Родителите кои не им пружаат љубов на децата ќе одат во затвор

Законот на Пепелашка ќе им овозможи на децата детство исполнето со љубов и внимание.

posvojuvanje

Поврзани вести

За да им обезбедат најдобра средина за растење на децата, британските законодавци донесоа закон со кој ќе се казнуваат родителите кои на своите деца не им пружаат љубов и внимание.

Во Велика Британија се разгледува одредбата во којае моционалното запоставување на децата од страна на родителите се изедначува со физичкото и сексуалното злоставување и наскоро поради ваквиот злочин родителите кои на децата им ја скратуваат љубовта можат да завршат во затвор и да одлежат казна затвор од десет години.

Предлагачите на овој закон, во медиумите наречен „Законот на Пепелашка“, велат дека истиот ќе ја унапреди заштитата на емоционалната и социјалната добробит на децата. Нагласуваат дека децата кои растат во околина каде им недостасува љубов и внимание често израснуваат во лица со психички проблеми и додаваат дека ваквиот закон веќе одамна требало да биде донесен.

„Жалната вистина е дека злобните макеи досега поминуваа неказнето. Ни треба концизна и јасна дефиниција за неадекватното постапување кон децата“, вели конзервативецот Роберт Бакленд.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести