петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Роднините на патниците на малезискиот авион ќе штрајкуваат со глад

avion malezija patnici

Поврзани вести

Роднините на патниците на исчезнатиот малезиски авион се закануваат дека ќе започнат штрајк со глад ако не добијат одговори за исчезнатото летало од властите во Малезија, пренесоа „АФП“.

„Немаме нови вести, сите се загрижени. Роднините велат дека ќе одат во малезиската амбасада и ќе најдат амбасадорот, за лично да побараат одговори од него“, истакнал Вен Ванченг , чиј син бил на бордот на исчезнатиот лет.

По состанокот меѓу претставниците на „Малезија Еирлајнс“ со роднините на патниците, Вен изрази незадоволство од фактот дека малезискиот амбасадор не присуствувал на истиот, истакнувајќи дека роднините на патниците што се наоѓаа на летот МХ370, ќе започнат штрајк со глад.

Две третини од 239 -те патници во авионот се Кинези.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести