четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Рохани: Да се обединиме поради Сирија

Заложби за ставање крај на кризата во Сирија

Hassan Rouhani, Kofi Annan

Поврзани вести

Иранскиот претседател Хасан Рохани, во текот на средбата со поранешниот секретар на Обединетите нации, Кофи Анан, повикал на единство и побарал да се стави крај на граѓанската војна во Сирија.

Анан го посети Техеран со делегација во која е поранешниот претседател на Финска, Марти Ахтисари, поранешниот јужноафрикански надбискуп Џезмонд Туту и поранешниот претседател на Мексико, Ернесто Седиљо.

„Треба да се обединиме за ставање крај на војната и масакрот во Сирија“, рекол Рохани и истакнал дека најважно е да се стави крај на поддршката и дотурот на оружје на терористичките групи од некои земји од регионот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести