петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

„Ројтерс“: Груевски го намали јавниот долг, привлече странски инвестиции и доби трет мандат

nikolagruevski

Последни вести

Последните парламентарни избори во Македонија покажаа дека владејаката конзервативна партија го обезбеди својот трет мандат, наведува во својот прилог за Македонија, новинската агенција „Ројтерс“, пренесува Нетпрес.

Според објавеното, и покрај убедливата победа на ВМРО ДПМНЕ, „опозицијата го оспорува резултатот од гласањето под изговор дека имало закани и уцени, и масовно поткупување на гласачи“.

Понатака во прилогот се вели дека Македонија сеуште е меѓу најсиромашните земји во Европа, со моментна невработеност од околу 28 отсто. Но, Никола Груевски е заслужен за постојаниот раст, намалувањето на јавниот долг и привлекувањето на странски инвестиции.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести