Спорт

Роки суспендиран од УЕФА, нема да суди на вечерашниот дуел на Филип Втори

Роки суспендиран од УЕФА, нема да суди на вечерашниот дуел на Филип Втори

Италијанскиот судија Џанлука Роки заработи суспензија од УЕФА и нема да суди на мечот меѓу репрезентациите на Македонија и Луксембург.

Тој судеше на италијанското дерби меѓу Јувентус и Рома (3-2), но по неговата лоша арбитража и критиките кои пристигнаа од сите страни, европската куќа на фудбалот реши да го суспендира на 30 дена.

Правдата на мечот меѓу Македонија и Луксембург кој вечерва ќе се одигра на националната арена „Филип втори“, Пјерлуиџи Колина го назначи сонародникот Паоло Мацолени.