петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Рокот за изнесување на хемиското оружје од Сирија може да биде испуштен

hemisko-oruzje-maski

Поврзани вести

Крајниот рок за изнесување на хемиското оружје од територијата на Сирија може да биде испуштен, пренесуваат светските медиуми.

Причината е дека во моментов се води борба за контролирање на клучните магистрали, а тоа создава проблеми за гарантирање на безбедноста на конвоите што би го пренесувале арсеналот на хемиското оружје.

Според договорот склучен меѓу Сирија и Обединетите Нации, сириското хемиско оружје треба да бидае транспортирано надвор од земјата до 31 декември оваа година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести