четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 9

Рома ја совлада Пескара и се врати на второто место во Серија А

Фудбалерите на Рома синоќа на домашен терен ја совладаа Пескара со 3:2 и се искачија на втората позиција на табелата во Серија А.

рома

Поврзани вести

Един Џеко со два погодока во првите дест минути ја најави победата на „римската волчица“. Третиот гол го постигна Диего Пероти. За гостите погодија Ледијан Мемушај и Џанлука Капрари.

На другите завршени средби од 14.коло постигнати се следниве резултати:
Палермо – Лацио 0:1,
Болоња – Аталанта 0:2,
Каљари – Удинезе 2:1,
Џенова – Јувентус 3:1
Кротоне – Сампдорија 1:1,
Емполи – Милан 1:4 и
Торино – Киево 2:1.

Вечерва играат:
Наполи – Сасуоло и
Интер – Фиорентина.

Табела: Јувентус 33 бодови, Рома 29, Милан 29, Лацио 28, Аталанта 28, Торино 25, Наполи 24

Најчитани вести