петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Романци направиле мост од пластични шишиња

most-520x346

Поврзани вести

Романци изградија мост од пластични шишиња во знак на протест против загадувањето на животната средина со овој вид отпад.

Оваа подвижна колоритна платформа со должина од 23 метри е направена од 157.000 пластични шишиња и според иницијаторот на проектот, претставува најголемата ваква конструкција во светот.

1406131590-the-biggest-plastic-bottle-bridge-in-the-world_5344932-520x346

Мостот ќе им овозможи на пешаците да минуват преку канал во центарот на градот.

Експертите од Гинисовата книга на рекорди подоцна треба да одлучат дали

Шишињата искористени за изградба на мостот биле собрани во период од два месеци, а потоа за еден месец 500 волонтери ги споиле со жица и го направиле мостот. На мостот, кој ќе стои две недели, ќе се одржуваат и концерти.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести