понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Романците „против“ имунитетот на пратениците во истрагата за корупција

romanija-protesti

Поврзани вести

Стотици Романци протестираа во Букурешт против законот што им дава имунитет на пратениците при истрага за корупција. Според овој закон, член на парламентот не може да биде предмет на истрага под обвинение за корупција , злоупотреба на моќ или конфликт на интереси поради промена во нивниот статус.

Промените кои беа донесени рекордно брзо и по кратки дебати, предизвикаа остри критики од страна на претседателот на државата, опозициските политичари, продемократските групи и западни дипломати.

Парламентот закажа за оваа недела гласање на закон за амнестија, што ќе им овозможи на политичарите осудени за корупција да избегнат казна затвор. Сепак овој закон може да биде повлечен поради критиките од страна на граѓанското општество.

Околу 600 лица се собрале во центарот на Букурешт за да протестираат против предлозите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести