сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Романија: 13 жртви на студот

Денеска температурите паднаа до минус 18 степени во Барлад и до минус 15 степени во Букурешт.

sneg-bura-620x320

Поврзани вести

Силно невреме, проследено со интензивни снежни врнежи и екстремно ниски температури зафати дел од Европа и Балканот.

Во моментов најпогодена е Романија, каде дури 13 лица починаа од студ.

Според државниот секретар за внатрешни работи Раед Арафат, повеќето од жртвите се бездомници, од кои некои биле под дејство на алкохол.

Минатава недела Романија е зафатена од снежни бури, кои сериозно го нарушија сообраќајот и изолираа десетици населби.

Денеска  температурите паднаа до минус 18 степени во Барлад и до минус 15 степени во Букурешт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести