вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Романија може да биде клучна точка за поврзување на енергетскиот пазар

Ако ја модернизира енергетската инфраструктура, Романија може да стане клучна точка за поврзување на енергетските пазари од Црното Море до Централна и Источна Европа, рече американскиот потпретседател Џо Бајден во разговорот кој го имаше со романскиот премиер, Виктор Понта.

joe_biden_kb_130913_16x9_608-608x320

Поврзани вести

Ако ја модернизира енергетската инфраструктура, Романија може да стане клучна точка за поврзување на енергетските пазари од Црното Море до Централна и Источна Европа, рече американскиот потпретседател Џо Бајден во разговорот кој го имаше со романскиот премиер, Виктор Понта.

„Националната безбедност и енергетската сигурност се нераздвојни во овој дел на светот, а европскиот енергетски пазар треба да биде сигурен“, рече Бајден.

Бајден додаде дека САД е подготвена да и помогне на Романија да ги развие нафотводите за транспорт на нафтените производи. Тој, исто така додаде дека Романија за да привлече странски инвеститори, потребно е да ја зацврсти правната регулатива.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести