вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Романот „Сестрата на Зигмунд Фројд“ од Смилевски објавен во БиХ

Националната новинска агенција на оваа земја ФЕНА во информацијата за објавувањето на делото потсетува дека „Гоце Смилевски е еден од најнаградуваните источно-европски писатели и еден од најпреведуваните европски автори на помладата генерација“.

smilevski

Последни вести

Романот „Сестрата на Зигмунд Фројд“ од Гоце Смилевски деновиве се појави во Босна и Херцеговина, во издание на „Бајбук“ од Сараево. Делото на Смилевски е објавено во рамките на едицијата „Излог“, во превод на еминентната поетеса, романсиерка и преведувачка Сеида Бегановиќ.

Првите критички одгласи за „Сестрата на Зигмунд Фројд“ го свртуваат вниманието на читачката публика во Босна и Херцеговина. Националната новинска агенција на оваа земја ФЕНА во информацијата за објавувањето на делото потсетува дека „Гоце Смилевски е еден од најнаградуваните источно-европски писатели и еден од најпреведуваните европски автори на помладата генерација“.

За романот „Сестрата на Зигмунд Фројд“ Гоце Смилевски во 2010 година ја доби Наградата за литература на Европската Унија, а минатата година Наградата за медитеранска култура.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести