петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Романски пратеници штрајкуваат со глад

045-0512033523-HUNGER-STRIKE

Последни вести

Петнаесет романски пратеници штрајуваат со глад во знак на незадоволство поради понижувањето на Романците во странство, како и поради високите такси за дипломатски услуги.

Тие се приклучија на нивниот колега кој започнал да штрајкува со глад уште минатата недела.

Пратениците од Комисијата за романските заедници надвор од границите на земјата се жалат исто така дека на овој проблем внимание не му посветуваат ниту Министерството за надворешни работи, ниту Владата, ниту раководството на Претставничкиот дом.

Независниот пратеник Аурелиан Михај, кој веќе осми ден штрајкува со глад, изјави денеска дека ќе го напушти Парламентот и ќе замине во болница, бидејќи не се чувствува добро.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести