четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Романскиот амбасадор во Лондон бара да престане оцрнувањето на неговите сонародници

velika-b-imigranti

Поврзани вести

Романскиот амбасадор во Велика Британија повика да се запре со оцрнувањето на неговите сонародници, особено од страна на пратеници од владејачката Конзервативна партија, за продолжување на уште пет години на работните ограничувања за Бугарите и Романците , соопшти британското издание на американскиот информативен сајт „Хафингтон пост“.

На први јануари се укинуваат преодните ограничувања на британскиот пазар на труд за граѓаните на Бугарија и Романија. Партијата за независност на Обединетото Кралство (УКИП) ги користи стравовите од прилив на имигранти од двете земји, за да ја зголеми својата популарност , забележува „Хафингтон пост“.

Најмалку 73 од вкупно 305 пратеници од Конзервативната партија, поголемиот партнер во владејачката коалиција во Велика Британија, побараа од земјата да ги продолжи еднострано, а со тоа ќе ги прекрши европските договори, работничките рестрикции за Бугарите и Романците до 2019 година. Таквиот предлог е предизвикан, делумно од подемот на УКИП, која заработува позиции за сметка на конзервативците.

Иницијаторот на предлогот, Најџел Милс, напиша во материјал за „Хафингтон пост“ дека британскиот пазар на труд и социјалНИОТ систем не се во позиција да се справАТ со непознатиот број имигранти кој ќе дојде во земјата и дека нема друго решение освен „подвижниот мост да остане кренат“.

Романскиот амбасадор во Велика Британија Јон Џинга сепак одговори во статија, исто објавена на сајтот, дека најверојатно следната година во земјата ќе дојдат помалку Романци, отколку во претходните години.

„Повеќето Романци кои дојдоа во Велика Британија дојдоа за да работат, а не за социјална помош. Ние гарантираме за нашите чесни, здравоспособни лица кои плаќаат даноци и даваат свој придонес за општеството“, напишал амбасадорот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести