понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Роналдо: Меси е веќе фудбалска легенда

mmm

Последни вести

Легендарниот репрезентативец на Бразил, Луис Назарио да Лима Роналдо, е убеден дека најголемата ѕвезда во репрезентативниот дрес на Аргентина, Лионел Меси ќе биде запаметен како легендарен фудбалер и без да ја освои титулата Светски шампион.

“Да, Меси може да ја освои титулата Светски шампион. Меси е далеку од пензија, има само 26 години. Во фудбалската историја има многу фудбалери кои не ја освоиле светската круна, а се дефинирани како големи легенди. Нормално дека светската титула има големо влијание врз статусот на фудбалерот, но и без тој трофеј, фудбалерот може да биде запаметен како еден од најдобрите на сите времиња. Добро го познавам Меси, го знам од времето кога играше заедно со Роналдињо. Дињо немаше лош збор за Меси, постојано збореше дека Меси е спектакуларен фудбалер, а знаеме каде е место на Роналдињо кога е во прашање фудбалската игра. Меси е од друга класа, не е мала работа, четри пати по ред да ја освојуваш “Златната Топка”, изјави Роналдо.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести