петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Роналдо прва пречка за германската машинерија

Светско првенство во Бразил, но убедливо најголемо внимание привлекува дуелот помеѓу директните ривали за првата позиција во групата "Г", репрезентациите на Германија и Португалија.

RONALDO PRECKA GERMANIJA

Поврзани вести

Денеска ќе бидат одиграни нови три натпревари во јубиленото 20. Светско првенство во Бразил, но убедливо најголемо внимание привлекува дуелот помеѓу директните ривали за првата позиција во групата “Г”, репрезентациите на Германија и Португалија.

Ха хартија, фаворитската улога и е доделена на Германија која има тим кој е составен од фудбалери кои го носат дресот на Баерн (М) и Борусија од Дортмунд, но игра на очекуваното ниво се очекува и од најскапата аквизиција во клупската историја на лондонскиот прениерлигаш Арсенал, Месут Озил.

„Ние се подготвуваме за дуелот против репрезентацијата на Португалија, не за некаков дуел против еден фудбалер. Нормално дека Роналдо е фантастичен фудбалер, дека ќе биде најголема опасност пред нашиот гол, но Германија има неколку одлични фудбалери, кои се доволно квалитетни. Ако одиграме како што треба, ако го наметнеме нашиот стил на игра, тогаш сигурно ќе ги освоиме сите три бода. Португалија е незгоден противник, но ние одиме на победа”, изјави тимскиот и репрезентативен колега на Озил, Лукас Подолски.

Успехот и играта на Португалија сосема очекувано најмногу ќе зависи од ефектот на најголемата ѕвезда во репрезентативниот дрес, Кристијано Роналдо, кој и покрај болките кои ги има во повредениот мускул изјави дека нема да го пропушти дуелот против Германија и ќе биде 100% поготвен за големиот предизвик.

Дуелот помеѓу Португалија и Германија стартува во 18:00 часот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести