четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Росел откри дека Чави е архитектот на тика-така

чави е архитектот на фудбалската филозофија „тика-така“.

cavi

Поврзани вести

Сандро Росел, претседателот на каталонскиот гигант Барселона, откри дека одличниот играч за врска, Чави Хернандез е архитектот, таткото на фудбалската филозофија, позната како „тика-така”.

„Без Чави, играта на Барселона ќе немаше никаква смисла. Тој е архитектот на нашиот стил на игра. На другите ќе им беше многу тешко да постигнат погодок, ако покрај себе го немаа Чави. Потписот на Чави стои веднаш до фудбалската филозофија позната како ’тика-така’. Истата го достига максимумот благодарение на Андрес Ињеста, Серхио Бускец и Лионел Меси. Барселона немаше да биде тоа што е денес доколку ги немавме на располагање услугите на Чави. Горди сме на фактот дека тој е дел од нашата фамилија”, изјави Росел.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести