понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Роси: Се мачевме на тестирањата, меѓутоа трката беше перфектна

rossi

Поврзани вести

Валентино Роси славеше на првата трката од новата сезона во Мото ГП, откако во неделата беше најбрз на трката во Катар, а по триумфот изјави дека ова му една од најдобрите победи во кариерата.

“Докторот” на патеката “Лосаил” стигна до 109-та победа во кариерата, и тоа откако во последните два круга водеше голема битка со Андреа Довициозо на Дукати, кого практично го победи во фото-финиш.

На крајот нив ги делеа нештоп повеќе од една и пол стотинка, а на подиумот им се придружи и вториот возач на Дукати, Андреа Јаноне.

“Во последниве три сезони секогаш возев солидни трки и стигав до подиумот во Катар, но оваа победа е многу поинаква. Пресреќен сум бидејќи многу се мачевме на тренинзите и тестирањата, но во текот на сите 22 круга бевме перфектни и јас возев солидно”, изјави Роси.

Овогодинешниот Мото ГП шампионат продолжува со трката за Големата награда на Америка, која ќе се вози на 12 април.

Најчитани вести