среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Розберг ќе стартува од пол – позицијата на Солверстон

Britain F1 GP Auto Racing

Поврзани вести

Пилотот на тимот Мерцедесво Формула 1, Германецот Нико Розберг ќе стартува од пол позицијатана утрешната трка за Големата награда на Велика Британија.Во драматични квалификации Розберг стигна до пол позицијата на патеката Силверстон крај Лондон, а од првиот ред ќе стартува и бранителот на титулата Себастијан Фетел (Ред Бул).

Џенсон Батон ќе стартува од третата позиција, по кого следат Хилкенберг и Магнусен. Луис Хамилтон ќе стартува од шестата позиција само поради сопствената грешка, и покрај тоа што до последниот круг имаше втора позиција.
Возачи на Ферари,Фернандо Алонсо и КимиРаиконен, само дополнително ја продолжуваат кризата на својот тим откако не успеаја да одат во вториот квалификациски циклус.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести