петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Розберг на Хофенхајм ќе вози со специјална кацига

_76321933_rosberg_helmet

Поврзани вести

Возачот на тимот Мерцедес во Формула 1, Германецот Нико Розберг доби специјално изработена заштитна кацига за трката овој викенд во Хофенхајм. Дизајнерите му изработија Кацига со омаж на новиот светски фудбалски првак.

Овој чин е продолжување на еуфоријата што ја зафати Германија по освојувањето на шампионскиот трофеј на неодамна завршениот Мундијал во Бразил.

Како што е наведено во германските медиуми, кацигата по завршувањето на трката ќе оди на аукција, а приходот од продажбата ќе биде наменет во добротворни цели.

Претходно дел од германските фудбалери носеа копачки со натпи „Продолжи да се бориш Михаел“ алудирајќи на Шумахер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести