Спорт

Роже Федерер го освои Синсинати

Роже Федерер го освои Синсинати

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер покажа дека се уште има „нешто“ во него, освојувајќи ја својата 80. сингл титула во кариерата. Тој ја освои титулата во Синсинати и покажа дека ќе биде тежок залак за сите конкуренти на последниот Гренд Слем годинава, УС Опен.

Совладан во финалето беше шпанскиот ветеран Давид Ферер со 2:1(6:3,1:6,6:2) за 16:0 во однос на меѓусебните дуели, како и 6:0 однос на победи и порази во АТП Мастерс финалињата. За Федерер, кој веќе има 33 години, ова е добра увертира за УС Опен.