понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Роже Федерер го освои Синсинати

federer

Поврзани вести

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер покажа дека се уште има „нешто“ во него, освојувајќи ја својата 80. сингл титула во кариерата. Тој ја освои титулата во Синсинати и покажа дека ќе биде тежок залак за сите конкуренти на последниот Гренд Слем годинава, УС Опен.

Совладан во финалето беше шпанскиот ветеран Давид Ферер со 2:1(6:3,1:6,6:2) за 16:0 во однос на меѓусебните дуели, како и 6:0 однос на победи и порази во АТП Мастерс финалињата. За Федерер, кој веќе има 33 години, ова е добра увертира за УС Опен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести