четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Руанда: Посебен режим за лицата кои биле во САД или во Шпанија

ebola-usa

Последни вести

Министерството за здравство на Руанда побара од лицата кои во изминатите 22 дена престојувале во Шпанија и во САД, при влез во земјата да бидат прегледани од лекар, поради епидемијата од ебола, соопшти денеска Амбасадата на САД во Кигали.

„Бидејќи во САД и во Шпанија се регистрирани случаи на ебола, патниците од тие земји при влезот во Руанда ќе им биде измерена телесна температура. На патниците со зголемена телесна температура ќе им биде забранет влез во Руанда, а другите ќе мора секој ден да одат на прегледи“, се посочува во соопштението.

Амбасадата на САД во Кигали посочи дека во Руанда не е дозволен влез на лица кои доаѓаат од Гвинеја, од Либерија, од Сенегал и од Сиера Леоне.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести