понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Рударска несреќа во Кина, 22 загинати

Во експлозија, најверојатно, на гас во рудник за јаглен на југозападот на Кина загинаа 22 рудари. Во несреќата во рудникот „Јаншитај“, во сопственот на државната компанија „Цонгкинг енерџи“, повредени се и уште двајца рудари, пренесува АП.

kina_rudari

Поврзани вести

Во експлозија, најверојатно, на гас во рудник за јаглен на југозападот на Кина загинаа 22 рудари. Во несреќата во рудникот „Јаншитај“, во сопственот на државната компанија „Цонгкинг енерџи“, повредени се и уште двајца рудари, пренесува АП.

Не е разјаснето дали се работи на експлозија, бидејќи во официјалното соопштение е наведено дека се случил „инцидент поврзан со гас“, без наведување на детали.

За време на несреќата во рудникот имало 28 рудари, а од нив шест успеале сами да излезат на површина, вклучувајќи ги и повредените.
Несреќите во кинеските рудници се релативно чести, иако во последните неколку години ситуацијата се подобрува поради сигурносните прописи кои се применуваат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести