вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Рударска несреќа во Кина, загинале 17 рудари

Седумнаесет рудари настрадале откако скоро два дена биле заробени под земја после експлозијата на гас во еден рудник на северозападот на Кина

images

Последни вести

Седумнаесет рудари настрадале откако скоро два дена биле заробени под земја после експлозијата на гас во еден рудник на северозападот на Кина, објавила денес кинеската агенција Синхуа, пренесоа медиумите.

До експлозијат во рудникот одалечен околу 120 километри од Урумчи, престолнината на поркаината Сјиџанг, дошло во саботата навечер, навела новинската агенција, додавајќи дека рударите загинале, а причината за несреќата се истражува.

Несреќите во кинеските рудници се релативно чести, но во последно време ситуација се подобрува заради примена на построги безбедносни прописи, оценува АП.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести