четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 20

Рунтевски: Се контролира секоја увезена пратка на храна

Агенцијата е во постојана конуникација со надлежните служби во овие држави и е информирана за мерките што тие ги преземаат.

runtevski.jpg500

Поврзани вести

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Дејан Рунтевски денеска изјави дека секоја пратка на храна која влегува во Македонија подлежи на инспекциска контрола од страна на надлежните служби.

Агенцијата е во постојана конуникација со надлежните служби во овие држави и е информирана за мерките што тие ги преземаат.

„Од наша страна е подигнат степенот на контрола онаму каде што се очекува дека може да настане опасност. Доколку за одредени производи се процени дека постои ризик од внесување на одредени болести или неисправна храна се подигнува степенот на контрола во насока на зголемување на бројот на мостри кои ќе бидат земени на граница,“ истакна Рунтевски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести