вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Русија: Ако се воведат нови санкции ќе има реакција и од наша страна

ЕУ вчера најави дополнителни мерки, но соопшти дека може да бидат суспендирани ако Москва ги повлече силите од Украина и ако продолжи прекинот на огнот меѓу владините сили и проруските бунтовници во источна Украина.

putin1-1

Последни вести

Руското Министерство за надворешни работи предупреди дека Москва ќе реагира ако ЕУ воведе нови санкции против Русија поради нејзината улога во украинската криза.

Во денешното соопштение од министерството се наведува дека ако се воведат нови санкции „несомнено ќе има реакција од наша страна“.
ЕУ вчера најави дополнителни мерки, но соопшти дека може да бидат суспендирани ако Москва ги повлече силите од Украина и ако продолжи прекинот на огнот меѓу владините сили и проруските бунтовници во источна Украина.
Новите санкции предвидуваат проширување на листата на луѓе на кои им се забранет влез во ЕУ, а нивните средства во Унијата се замрзнуваат и им се забранува на државните руски компании да се задолжуваат на европските пазари. Новите санкции треба формално да бидат усвоени на 9 септември.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести