понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Русија: Асад да се воздржи од изјави за негов реизбор

Тоа би можело да предизвика тензии пред планираните мировни преговори за Сирија.

asad

Поврзани вести

Русија му препорачува на сирискиот претседател Башар Ал Асад да се воздржи од изјави за своето повторно кандидирање за претседател на Сирија.

Асад, како што потсетува Ројтерс, во октомври изјавил дека нема намера да ја напушти власта, и покрај притисоците од САД и бунтовниците кои се борат против владините сили. Тој рекол дека не гледа никаква пречка по трет пат да биде избран за претседател на државата.

„Таквите реторички изјави влијаат на атмосферата и со ништо не ја подобруваат ситуацијата“, рекол заменик министерот за надворешни работи на Русија, Михаил Богданов.

Русија ги спречи напорите на Западот во Советот за безбедност на Обединетите нации да го осуди Асад. Москва соопшти дека неговото заминување од функцијата не може да биде предуслов за мирни преговори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести