четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Русија бара нафта и гас во Сирија

Во извештајот се наведува каде договорот е потпишан, но се укажува дека експлоатацијата ќе биде направена на сириското крајбрежје.

nafta noze

Поврзани вести

Министерството за нафта на Сирија потпиша договор со руската компанија Сојузнефтегаз за истражување околу присуство на нафта и гас на дното на Средоземното море, јавила сириската државна агенција САНА.

Сирискиот министер за нафта, Сулејман Абас во текот на оваа година разговорал со амбасадорите на Кина и Русија за можните истражувања дали на сириското медитеранско подрачје има нафта и гас.

Најголемиот број сириски полиња со нафта и гас во источниот дел од земјата се наоѓаат под контрола на опозицијата, со која власта е во граѓанска војна, и сирискиот извоз на нафта е скоро запрен.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести