Свет

Русија бара ОБСЕ да испрати набљудувачи за референдумот во Крим

Русија бара ОБСЕ да испрати набљудувачи за референдумот во Крим

Министерството за надворешни работи на Русија ја повикува Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) да испрати набљудувачи за референдумот во Крим, што треба да се одржи во недела, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Русија изрази разочарување од изјавата на актуелниот претседавач на ОБСЕ и претседател на Швајцарија, Дидие Буркхалтер дека престојниот референдум во Крим „противречи на украинскиот Устав и дека треба да биде прогласен за незаконски“, поради што претседателството на ОБСЕ ја исклучува можноста да испрати набљудувачи за време на неговото спроведување .