сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Русија без одлука за барањето за припојување на Доњецк

Потпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков денеска изјави дека Москва се уште нема донесено одлука за барањето на самопрогласената „Доњецката Народна Република“ за припојување кон Руската Федерација, изјави денеска.

donjeck500

Поврзани вести

Потпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков денеска изјави дека Москва се уште нема донесено одлука за барањето на самопрогласената „Доњецката Народна Република“ за припојување кон Руската Федерација, изјави денеска.

Тој рече дека Русија се залага за дијалог меѓу Киев и источните региони на Украина и дека нема да брза со одговорот на барањето на Доњецк.

Кремљ вчера соопшти дека ја почитува волјата на народот во Доњецк и во Луганск и оти се надева дека резултатите од рефендумите ќе бидат спроведени „на цивилизиран начин“.

По неделните референдуми на кои големо мнозинство од граѓаните се изјаснија за „самоуправа, „Доњецка Народна Република“ и „Луганска народна република“ вчера прогласија независност од Киев.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести