Свет

Русија: Четворица приведени поради несреќата во која се удавија 14 деца

Русија: Четворица приведени поради несреќата во која се удавија 14 деца

Руската полиција приведе четири лица поради несреќата што се случи на езерото Сјамозеро во руската област Карелија, во која загинаа 15 лица, од кои 14 се деца, јави ТАСС, а пренесе МИА.

Во моментов се задржани четворица осомничени – директорката на „Парк-хотелот Сјамозеро“ Елена Решетова, нејзиниот заменик Вадим Виноградов и инструкторите Регина Иванова и Људмила Василева, изјави Владмир Маркин, претставникот на Истражниот комтет.

Истрагата е завршена, при што е утврдено дека трагедијата била предизвикана од бура, која се случила додека децата и инструкторите биле во чамци во езерото.

Поради силното невреме чамците, на кои се наоѓале 47 деца и четворица инструктори, се превртеле и потонале.

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочуство поради трагедијата и издаде налог да им се укаже помош на преживеаните и на семејствта на жртвите, соопшти портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.