недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Русија е подготвена да ја финансира Грција за гасоводот

tek

Последни вести

Рускиот претседател Владимир Путин изрази подготвеност Русија да разработи план за финансирање на грчките државни компании при изградба на гасоводниот систем на територија на Грција, јави ТАСС.

Како што соопшти Кремљ, Путин и грчкиот премиер Алексис Ципрас телефонски разговарале за инфраструктурните планови, за енергетската соработка, вклучително и изградба на гасоводен систем на територијата на Грција, како дел од новиот проект за пренос на руски гас преку Турција и другите европски држави.

Директорот на „Гаспром“ Алексеј Милер денеска изјави дека гасоводот Турски поток ќе биде пуштен во употреба во декември 2016 година.

Најчитани вести