сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Русија е против влезот на Украина во НАТО

Лавров истакна дека Москва е подготвена да преземе „практични чекори“ со цел деескалација на кризата во Украина во согласност со предлозите кои во средата ги изнесе претседателот на Русија, Владимир Путин.

Lavrov

Последни вести

 

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров истакна денеска дека Русија е против влезот на Украина во НАТО и ги предупреди САД да не наметнуваат своја волја во поранешните советски републики, објави МИА

 

Според Лавров, обидот да се смени статусот на државата „може да ги попречи напорите кои имаат за цел покренување дијалог за националната безбедност“.

 

Лавров истакна дека Москва е подготвена да преземе „практични чекори“ со цел деескалација на кризата во Украина во согласност со предлозите кои во средата ги изнесе претседателот на Русија, Владимир Путин.

 

– Се надеваме дека предлозите на Путин ќе бидат земени предвид, посебно од страна на официјален Киев, како и од претставници на Доњецк и на Лугањск, нагласи Лавров.

 

 

 

 

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести