петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Русија е задоволна од сегашниот став на Србија за Украина

vucic

Поврзани вести

Посетата на Александар Вучич на Москва на 7 и 8 јули ќе биде посветена на економските, политичките и хуманитарните прашања, но тема секако ќе биде и Украина..

„Русија е задоволна од сегашниот став на Белград за Украина. Русија сфаќа дека ставот на Белград е максимално што може да се очекува и дека поради ситуацијата со Косово никако не е во состојба да го поддржи спојувањето со Крим,“ изјави за агенцијата Бета уредникот на надворешна политика на московскиот Комерсант, Генадиј Сисоев.

Вучиќ за време на посетата на Москва ќе разгоцата со претседателот и премиерот на Рисија, Владимир Путин и Дмитриј Медведев.

Пред посетата тој истакна дека Белград сака добро односи со Москва, но и дека Србија не крие од Русија дека сака да постане членка на ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести