петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Русија: Експлозија во рудник, најмалку четворица загинати

Несреќата се случила при поставување експлозивни материјали во една од линиите.

rudnik

Поврзани вести

Најмалку четири лица се загинати, а уште двајца повредени при експлозија во рудник за јаглен во градот Гај, во Оренбургската област, во југозападниот дел на Русија.

Несреќата се случила при поставување експлозивни материјали во една од линиите.

Рудникот е во сопственост на едно од најголемите рударски претпријатија во Урал.

„Четири лица се загинати, а две повредни и се наоѓаат во болница“, изјавил портпаролот на компанијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести