сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 33

Русија фатила украинци кои подготвувале диверзии

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) вчера во кримскиот град Севастопољ фатила украински борци, кои подготвувале диверзии во воени објекти на Полуостровот, информира службата, цитирана од ТАСС.

диверзии

Поврзани вести

Според ФСБ, уапсени се припадници на „диверзантско-терористичка група на Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина, која планирала диверзантски акции во објекти од воената и цивилната инфраструктура на Крим“.

Кај уапсените биле пронајдени „моќни експлозивни направи, оружје и муниција, специјални средства за врска и други материјални докази за нивната криминална дејност, вклучувајќи карти и шеми на објектите, каде ги планирале диверзиите“.

Истрагата се уште работи на утврдувањето на фактите за случајот.

На 10 август ФСБ, исто така, соопшти дека во Крим уапсила група диверзанти и спречила терористички атентати, подготвани од украинското разузнавање.

Киев, тогаш, ги отфрли обвинувањата за тероризам.

Најчитани вести